Број 3/2009
Импресум
Број 3/2009
Садржај
Број 3/2009
Уводник
Број 3/2009
генерал-мајор др Божидар Форца (Управа за планирање и развој Ј-5 )
Доктринарни аспект припрема, употреба и обезбеђења Војске Србије
Војна доктрина у нашој теорији, најчешће, подразумева се као скуп утврђених ставова о организацији, припремама, употреби и обезбеђењу оружаних снага (војске). Са друге стране,, војну доктрину можемо схватити као "одговор" војске политици на питање КАКО ће војска извршавати додељене мисије и задатке. Користећи страна искуства, војна доктрина се схвата и као скуп принципа којима се руководе оружане снаге у реализацији одређене стратегије или тактике. Заједничким радом надлежних организацијских јединица Министарства одбране и Генералштаба Восјке Србије припремљени су нацрти-варијанте основних доктринарних докумената, који ће бити донети у складу са устаљеним процедурама, а којима ће се за догледно будуће време дтерминисати доктринарна сфера.
Број 3/2009
мр Бранкица Поткоњак-Лукић, капетан корвете Саша Николић(Управа за стратегијско планирање)
Процес ангажовања Републике Србије у оквиру НАТО програма Партнерство за мир
У оквиру евроатлантског партнерства, НАТО програм Партнерство за мир представља програм практичне билатералне сарадње између НАТО-а, у целини, и појединачних држава које у њему учествују. Ова значајна иницијатива усмерена је на јачање поверења и сарадње између држава чланица Алијансе и партнерских држава, са циљем развијања и јачања стабилности и безбедности евроатлантског простора. У својим стратегијским документима Република Србија је исказала опредељење да буде пуноправан и активан члан НАТО програма Партнерство за мир. Ангажовањем у оквиру овог програма Република Србија добија важан спољнополитички квалитет за изградњу односа поверења и партнерства са другим државама. Партнерски односи између сваке државе партнера и НАТО у целини посебно се обликују, у складу са потребама и брзином коју одабере влада сваке поједниначне државе која учествује у Програму.
Број 3/2009
пук. Стојан Батинић (Управа за оперативне послове ГШ ВС)
Развој концепта контроле у Војсци Србије
Реформа система одбране и трансформација Војске Србије (у даљем тексту: Војска), одвија се у стратешко-доктринарној, нормативно-правној и организацијско-функционалној сфери, а усмерена је на успостављање система одбране способног да заштити националне интересе. За достизање тог циља потребно је развијати способности Војске за одбрану земље од оружаног угрожавања споља, учешће у изградњи и очувању мира у региону и свету, као и за подршку цивилним властима у супротстављању претњама безбедности. Стога, потребно је ускладити и стандардизовати организацију, процесе и процедуре, који се предузимају на путу достизања жељеног крајњег стања.
Број 3/2009
~Lieutenant Colonel Harold Simpson~ (потпуковник из Велике Британије)
Програм развоја каријере официра у оквиру управљања каријером, обуке и стручног војног школства у копненој Војсци Велике Британије
У Прегледу курсева школовања професионалних официра (~Officers Career Courses~), завршеном у мају 2002. године, предложено је да школовање и обука официра буду базирани на новом оквиру развоја каријере официра, који полази од детаљне анализе потреба обуке и који је повезан са оквиром надлежности у развоју каријере са циљем да се обезбеди кохерентност развоја каријере током целог периода службовања једног официра у британској копненој војсци. Програм ~OCD~ је прогресиван и обезбеђује континуирани развој. Он истиче потребу већег личног утицаја официра над властитим напредовањем у служби, као и знатног опсега школовања и обуке у оквиру савезничких снага. Као подршку том програму, копнена војска потврђује да континуирани професионални развој (~Continuing Professional Development – CPD~) пружа боље могућности запошљавања и помаже појединцима да испуни властите професионалне циљеве.
Број 3/2009
пук. Јанићијевић Славољуб (Управа за обавештајно-извиђачке послове Ј-2)
Употреба беспилотних летелица у Војсци Србије
Процес модернизације обавештајно-извиђачких капацитета Војске Србије има за циљ изградњу способности које омогућавају прикупљање података у реалном времену ради обавештајне подршке у току планирања и извођења свих операција Војске Србије. Технолошки развој, однос цена-ефикасност и концепт употребе савремених извиђачких платформи у први план истичу беспилотне летелице (БЛ). Увођење тактичких беспилотних летелица типа мини у наоружање и опрему Копнене војске представља први корак у развоју нових способности њених извиђачких јединица. Чланак не разматра конкретну тактику употребе система мини беспилотних летелица већ даје приказ могућих концепата оперативне употребе.
Број 3/2009
бригадни генерал др Миодраг Гордић, капетан Иван Делић, дипл.инж.; капетан Владан Макевић, дипл. инж., капетан Иван Петровић
Ракетни системи друге генерације – стање и могућности модернизације
Основу функционисања подсистема намењеног за вођење противваздухопловних дејстава чини стабилна, разграната и редундантна мрежа осматрачких елемената (аквизицијских и радара који се налазе у саставу ракетних система) и стабилан, поуздан и хибридан систем оружја. У времену настајања нових форми оружаног угрожавања од развијености и интегрисаности елемената овог подсистема зависи могућност супротстављања целокупног система одбране потенцијалним оружаним угрожавањима са земље. Крајњи циљ модернизације средстава за противваздухопловна дејства јесте достизање ефеката максималне пасивизације ситема и квалитативно-квантитативних вредности показатеља борбених способности. Овај потпроцес је део ширег системског процеса стручних, научно-образовних и привредних капацитета Војске Србије и система одбране у целини, као и привредне инфраструктуре Републике Србије, чији је циљ стварање противваздухопловне одбране засноване на тренутном протоку информација између осматрачких елемената, командних места, извршних елемената оружја и осталих компоненти одбране, чију функционалну – структуралну основу представља модеран, јединствен и компатибилан командно-информациони систем.
Број 3/2009
мр Далибор Денда (Институт за стратегијска истраживања)
Оклопно-механизоване јеинице у ЈА/ЈНА (1945-1990)
Рад даје преглед развоја оклопно-механизованих јединица у Југославији у периоду од 1945 до 1990. године и прати основне промене у доктрини, формацији, распореду и борбеној техници ОМЈ у ЈА/ЈНА. Рађен је на основу савремене и старије литературе и електронских извора.
Број 3/2009
Новости